Cilt bakımı

yumuşak topuklar için bakım önerileri

Ayaklarda çeşitli sebeplerle meydana gelen çatlaklar, hoş olmayan bir görüntüye yol açabiliyor. Yazın sandaletlerden veya özel davetlerde giyilen açık model abiye ayakkabılardan görünen bu bakımsız görüntü hiçbirimizin hoşuna gitmez herhalde değil mi bayanlar? Üstelik ilerleyen süreçlerde bu çatlaklar derinleşerek, kendisini ağrılı bir şekilde hissettirir. Hem sağlığımız hem de güzelliğimiz açısından ayak bakımlarımızı şimdiden yapalım öyleyse.
Topuk çatlakları birçok sebepten ötürü meydana gelebilir. Soğuk havalar, güneş, nem eksikliği gibi. Müdahale edilmezse belli bir süre sonra ayakta durmayı zorlaştırır. Siz de yumuşak ve sağlıklı topuklarınız olsun istiyorsanız yazımıza bir göz atın deriz.
Sert tabanlı ayakkabı ve terliklerden uzak durun. Ayakkabıların içini silikon tabanlarla destekleyebilirsiniz.
Nem eksikliğinin de bu duruma yol açabileceğini söyledik. Çatlaklar henüz başlangıç seviyesindeyse her akşam vazelin uygulayıp yatabilirsiniz. Fakat çatlaklar ileri düzeydeyse; öyleyse bir tarifimiz var.

Öncelikle ayaklarınızı ılık, sabunlu suda bekletin. Topuklar yumuşayınca deriye hasar vermeden topuk taşıyla ovun. Bu ayağı ölü derilerden arındıracak. Ayaklarınızı yıkayıp kurulayın. Ardından zeytinyağı veya vazelini topuklarınıza sürüp iyice emilmesini sağlayın. Son olarak çoraplarınızı da giyin. İşte yumuşacık ayaklar.
Dilerseniz topuk kremimizi kendimiz hazırlayalım. Malzemelerimiz: yarım limon, vazelin, 5 adet aspirin. Önce ayaklarınızı ılık suda bekletin. Deri yumuşayınca çıkarıp kurulayın. Sonra saydığımız malzemeleri karıştırıp topuklarınıza sürün.
Zeytinyağı masajları da bu soruna bire birdir. Zeytinyağıyla ovup ayaklarınıza bir galoş veya çorap giyebilirsiniz. Bu ekstra yumuşaklık kazandırır ayaklara. Ayaklarında mantar problemi olanlar parmak aralarını çok fazla nemlendirmesinler.
Önerilerimizi alışkanlık haline getirip düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu