Cilt bakımı

yüz bakımı yapılırken nelere dikkat edilmeli

Yüz bakımı hanımların çok sık yaptırdıkları veya evde kendi imkanları ile yaptıkları bir uygulamadır. Amaç daha taze , canlı , pırıl pırıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaktır. Fakat cilt ve yüz bakımınızı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat etmezseniz yüz bakımından yeterli verimi alamayabilirsiniz veya cilt tipinize uygun olmayan bir bakım uygularsanız cildinizin daha kötü görünmesine yol açabilirsiniz.
Yüz bakımı uygulanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullandığınız malzemelerin temiz ve hijyenik olmasıdır. Kullandığınız havlu , sünger , fırça veya pamuğun gayet steril olmasına özen göstermelisiniz. Bir merkezde cilt bakımı uygulatıyor iseniz ortamın ve kullanılan malzemelerin hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Kendiniz kullanıyorsanız bakım malzemelerinizi haftada bir kez yıkayıp temizlemelisiniz.

Diğer bir unsur ise cilt tipine uygun Ph derecesine sahip bakım ürünleri kullanmaktır. Bunun yanı sıra cilt tipiniz tanımak ve cilt bakım malzemelerini ona göre seçmek de hayati önem taşımaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış kanserojen madde içermeyen anti aging ürünler kullanmak gerekir.
Cilt bakımı yaptırmadan önce cildinizi cilt tipinize uygun temizleyicilerle temizlemiş olmanız da hayati önem taşır.
Günde en az 2 kez soğuk su ile yüzünüzü yıkamanın cilde çok büyük faydaları vardır. Düzenli bir beslenme tarzı cilt bakımında işinizi oldukça kolaylaştırır. Aynı zamanda düzenli bir uyku ve düzenli egzersiz yapmanın cilt üzerinde olumlu sonuçları vardır.
Güneşten ve stresten eşit oranda kaçınmalısınız. Yatarken yüz üstü pozisyonda yatmamaya özen göstermelisiniz.
Hücrelerin yenilenmesi ve canlanması için günlük su tüketiminize özen göstermeli , günde en az 1 ,5 litre su tüketmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu