Cilt bakımı

yüz cilt bakımı kuralları

Her kadın için cildi önemlidir değil mi? Hepimiz cildimizin sağlıklı, ışık saçarak parlamasını, pürüzsüz olmasını arzu ederiz. Peki! İstemek yeterli mi? Sonuçta her gün biraz daha cildimiz gerek bedenimizden gerekse dış etkilerden kaynaklı yıpranıyor ve yıllar pek nazik davranmıyor.
Peki! Ne yapmalıyız? Cildimize bakmalıyız.
En önemlisi nokta cildimizin temizliğidir. Her cildin yapısı farklıdır hali olarak. Bazı ciltler kuru bazısı ise yağlı ya da akne yani sivilcelidir. Demek ki ilk önce cildimizin hangi kategoride olduğuna karar vereceğiz ondan sonrada cildimize en uygun ürünü seçeceğiz. Düzenli yapılan cilt temizliği ile hem cildimizi parlaklık kazanacak hem de siyah nokta sorunlarının önüne geçeceğiz. Zamanı biraz daha yayarsak yaşlanma belirtilerini de yavaşlatmamız çok mümkün. Cildimize temizleyeceğiz ama bir noktaya daha önem vermemiz gerek. Göz çevresi ve dudak çevresi. Bu bölgeler daha hassa olduğu için doğal olarak bakımı da hassa olmalıdır.
Cilt tipimize göre tonik uygulamasını yapmalıyız. Yağlı bir cilt için tonik kullanımı iyi sonuçlar verirken kuru ciltler için tonik pek önerilmez.

Mevsimlere dikkat etmek gerekir. Yazın yakısı güneşinden cildimizi korurken kışında kurumasını engellemek için nemlendirmeye dikkat etmeliyiz.
Dışarıdan ek takviyeler, doktor tarafından önerilen ürünler ile cildimize bakım yaptık peki yeterli mi? Hayır. Bu yüzden içten destek olmalıyız cildimize. Peki! Ne gerekli?
Düzenli uyku gerekli. Bol sıvı tüketimi, sebze, meyve tüketimine önem gerekli.
Tuz, un, şeker ve yağın cilt yaşlanmasını hızlandırdığını da aklımızın bir köşesine not alıp hayatımızda olduğunca düzeni sağlamaya dikkat etmeliyiz.
Tüm bu önerilere uyduğumuz halde cildimizde bazı sorunlar ile karşılaşma gibi bir ihtimal ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda da daha fazla evde cildimize bakım yapmak yerine sorunun köküne inmek için bir dermatoloji uzmanına görünmemiz şart olur.
Evet hanımlar. Şimdi cildimize bakalım, cildimizin yapısını belirleyelim ve gerekli bakımı yapı yapmadığımızı kon trol ettikten sonra eksiklerimizi giderelim ne dersiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu